پرش لینک ها

علائم آلودگی هوا در بدن چیست؟

آلودگى هوا چه علائمى در فرد ایجاد مى‌کند؟

بدن هر فرد واکنش های متفاوتی در برابر کثیف بودن هوا نشان می دهد مثلاً زمانی که فرد در معرض آلودگی هوا  قرار می گیرد علائمی مانند سوزش و خارش در ناحیه  گلو، چشم ها و ریه ها احساس می کند. باید بدانید که سیستم ایمنی برخی افراد هیچ واکنشی به آلودگی هوا نشان نمی دهد ولی سوزش چشم و احساس تنگی نفس از شایع ترین علائم آلودگی هوا می باشند.

با توجه به این که ورزش و فعالیت جسمی نیاز به تنفس سریع تر و عمیق تر دارد، احتمال دارد در حین انجام این فعالیت ها علائم ذکر شده تشدید یابند. معمولاً افرادی که مبتلا به بیماری قلبی، ریوی و آسم هستند حساسیت بیشتری به آلودگی هوا دارند.

 

 

علل مختلف آلودگی هوا

 • سوزاندن سوخت های فسیلی
  دی اکسیدی که از سوزاندن سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ و نفت تولید می شود یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا می باشد.
 • فعالیت های کشاورزی
  استفاده از حشره کش ها، آفت کش ها و کودها در فعالیت های کشاورزی بسیار زیاد است. آنها علاوه بر انتشار مواد شیمیایی مضر در هوا، می توانند باعث آلودگی آب شوند.
 •  کارخانه ها
  صنایع تولیدی مانند کارخانه ها و نیروگاه ها مقدار زیادی از منوکسید کربن و مواد شیمیایی را در هوا منتشر می کنند و کیفیت هوا را کاهش می دهند.
 • معادن
  در معادن، مواد معدنی زیر زمین با استفاده از تجهیزات بزرگ استخراج می شوند. در طول فرآیند استخراج مقدار زیادی گرد و غبار و مواد شیمیایی در هوا پخش می شود که  باعث آلودگی شدید هوا می گردد.
 • دامداری صنعتی
  علت اصلی بیابان زایی چرای دام ها می باشد و همچنین بیشترین مقدار آلودگی هوا نیز توسط دام ها تولید می شود.

 

 

مضررات آلودگی هوا بر باروری زنان

طبق پژوهش های اخیر، آلودگی هوا تا حدود زیادی تأثیرات منفی بر باروری زنان دارد. به طوری که می‌تواند میزان کار تخمدان آن‌ها را به ‌شدت کاهش دهد. البته برخی از دانشمندان بر این باورند که  بزرگ‌ترین عامل تأثیرگذار در باروری زنان، سن آن هاست؛ ولی برخی از دانشمندان معتقدند زمانی که زنان به صورت روزانه درمعرض سطح بالایی از آلودگی قرار می گیرند میزان ذخیره تخمدان هایشان کاهش می یابد و در نهایت به کاهش باروری بالقوه می انجامد. موضوع آلودگی هوا برای زنانی که قصد بارداری دارند، در کوتاه‌مدت مشکی به‌ولجود نمی‌آورد اما قرارداشتن در سطح بالایی از آلودگی هوا امکان فرزندآوری را کوتاه‌تر و حتی سن یائسگی را کمتر می کند، چنین پژوهش‌هایی نمی‌توانند دقیقاً علت‌ را آلودگی هوا اعلام کنند زیرا احتمال دارد جنبه ای دیگر از سبک‌ زندگی یا محیط اطراف زنان، عامل اصلی مشکلات باروری آنان نیز باشد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

کارشناسان ما آنلاین هستند . لطفاً کارشناس مورد نظر را انتخاب کنید ، سپس پیام خود را بنویسید.
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی فروش
خانم باجلان
Away