پرش لینک ها

فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان | خرید فیلتر کیسه ای

در این مطلب به مبحث تفاوت فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان ها  و همچنین یکی از مزایای خرید فیلتر کیسه ای  و معرفی فیلتر کیسه ای شرکت صنعت یاران می پردازیم  . لطفاً با ما همراه باشید

فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان به چه معنا است؟

بطور کلی هدف از تهویه هوای ساختمان‌ ها تهیه کیفیت لازم برای هوای داخل ساختمان است که به‌طور اساسی بر پایه ورود هوای تازه و دفع یا حذف آلودگی هوای داخل تا حجم آلاینده ها به حداقل مقدار خود برسد و ایجاد دمای مناسب به وسیله مکانیزم های انتقال دما می‌باشد. یک سیستم تهویه مکانیکی یا بر اساس فشار مثبت کار می کند یا بر اساس فشار منفی و با استفاده از اگزاست فن دمنده و اگزاست فن مکنده که ساده ترین دستگاه های مکانیکی هستند به راحتی انجام می‌گیرد که در هر کجا که بحث طراحی تهویه مطبوع مطرح است، به کار میرود مانند آشپزخانه های صنعتی، هتل ها ، اتاق عمل، کلین روم و اتاق های ایزوله، مراکز خرید و پاساژها، سینما، مدارس ، سالن های ورزشی، کارخانه ها و سوله های صنعتی، تالارها، ساختمان های مسکونی و اداری، پارکینگ ها و…..

نحوه طراحی سیستم های تهویه مکانیکی ساختمان ها به چه صورت تقسیم بندی میشود:
1) تهویه اگزاست
2) تهویه هوای تازه
3) ترکیبی از تهویه هوای تازه و اگزاست

تهویه اگزاست یا مکش ( Exhaust)

هوا توسط هواکش اگزاست از ساختمان خارج می شود و هوای بیرون از طریق دریچه های موجود در پوشش ساختمان وارد می گردد.

فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان | شرکت صنعت یاران

فشار منفی:

فشار منفی در تهویه یعنی حجم هوای آلوده از محیط داخل به سمت بیرون هدایت می شود. این فرایند تحت یک مکش با فشار ثابت انجام می گیرد و به این ترتیب، یک اگزاست فن مکنده، بهترین انتخاب خواهد بود.
مکش محصولات حریق از جمله ‌دود، گازهای داغ و مواد سمی‌ به سمت محیط خارج بر عهده سیستم تهویه با فشار منفی است. در این حالت فن مانند یک مکنده بسیار قوی هوا عمل می ‌‌کند و کلیه مواد آلوده‌کننده هوا توسط فن مکیده می‌ شود. یا به طور مثال در مواقعی که اتاق بیمار پر از آلودگی و ذرات باکتری می شود؛ می توان با استفاده از فشار منفی در سیستم تهویه حجم زیادی از هوای اتاق را خارج کرد. در سیستم های فشار منفی هوای بیرون به داخل اتاق کشیده می شود. هوا مجاز به ورود از شکاف زیر در (حدود 0.5 اینچ) می باشد. به جز این شکاف ما بقی اتاق باید کاملا بسته بوده و هیچ هوایی از درز پنجره ها و قاب ها وارد نشود. وجود هر گونه نشت از این منابع می تواند باعث از بین رفتن فشار منفی اتاق شود
فشار منفی هوا، یعنی اینکه حجم هوای خروجی بیشتر از حجم هوای ورودی می باشد. به طور مثال در بیمارستان ها و مراکز پزشکی برای جلوگیری از انتقال هرگونه آلودگی از یک اتاق به اتاقی دیگر، عدم ورود ذرات معلق به اتاق عمل و از بین بردن میکروب ها از اتاق بیماران خاص، فشار اتاق را منفی می کنند تا به طور مدام هوا خارج شود. اما خب آنجایی که هوا به طور طبیعی از ناحیه پرفشار به ناحیه کم فشار جریان پیدا می کند؛ لازم است در بیمارستان ها و مراکز درمانی و هر مکانی که به تمیز بودن هوا بیشتر از هر چیزی اهمیت داده می شود. از یک سیستم تهویه که فشار منفی ایجاد می کند استفاده شود. از این روش برای جداسازی بیماران مسری مانند سل، سرخک، آبله و… استفاده می شود.

تهویه هوای تازه (Supply) :

فشار مثبت یعنی حجم هوای تمیز از محیط بیرون از ساختمان به سمت محیط داخل ساختمان دمیده شود. بهترین دستگاه مکانیکی برای تأمین فشار مثبت، اگزاست فن دمنده است.
تهویه هوای تازه دقیقا برعکس تهویه اگزاست عمل می کند. هوای بیرون از طریق یک هواکش اختصاصی یا سیستم هواساز تهویه مطبوع مرکزی وارد ساختمان میکند و از طریق روزنه های موجود در پوشش ساختمان خارج می شود.
در تهویه هوای تازه ، نیاز است توجه شود که بخش ورودی هوای بیرون باید دور از آلاینده ها مانند باربیکیو و دودکش قرار گیرد.

 

فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان | شرکت صنعت یاران

فشار مثبت :

فشار مثبت به این معنی است که هوای وارد شده از بیرون بیشتر از هوای خروجی از مکان مورد نظر می باشد. به تبع کنترل نفوذ آلودگی در مناطق حساس و فشار مثبت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و این خیلی مهم است که هوای وارد شده کاملا تصفیه شده باشد.

به طور کلی دستگاه فشار تهویه مثبت باعث ایجاد هوای تازه در سیستم تهویه صنعتی می ‌شود. با توجه به ساختار فن فشار مثبت در سیستم تهویه و پرقدرت بودنش، در سالن های بزرگ صنعتی، سوله های بزرگ برای پرورش بعضی از مواد خوراکی مثل قارچ، انبار محصولات کارخانه ها و به طور کلی در محیط های سر بسته با متراژ بالا کاربرد زیادی دارد.

تهویه ترکیبی :

سیستم های ترکیبی از هواکش های اگزاست و هوای تازه استفاده می کنند. اگر هر دو هواکش یک جریان هوای یکسان را فراهم کنند، یا بعبارتی نرخ هوای تازه و اگزاست مساوی باشد سیستم متعادل است و ساختمان دارای فشار خنثی است و اصطلاحاً balanced میگویند. حالت دیگری تحت عنوان مصرف بهینه یا (Energy recovery) نیز طراحی میشود که در آن تأمین و اتلاف انرژی را به حداقل می رسانند بدین صورت که در زمستان با انتقال گرما از هوای گرم داخلی که خارج شده است به هوای تازه (ولی سرد)ورودی ، باعث کاهش هزینه ی سیتم گرمایشی می شود و در تابستان هوای داخلی، هوای گرم تر ورودی را خنک می کند و هزینه های سیستم های سرمایشی را کاهش می دهد.
وقتی حجم آلودگی در محیط داخل افزایش پیدا کند، فن مکنده، حجم قابل توجهی از هوا را به بیرون هدایت می کند؛ در ادامه، یک اگزاست فن دمنده می تواند بر اساس فشار مثبت، هوای تمیز را به داخل محوطه وارد کند.
نصب ترکیبی سیستم تهویه ای تامین کننده فشار مثبت و فشار منفی، کمک به فرایند اطفاء حریق در ساختمان ها است. اگر دود ناشی از احتراق در یک مکان به اندازه ای تجمع پیدا کند که سلامت افراد به خطر بیفتد، سیستم فشار منفی، دود را از یک سمت خارج کرده و سیستم فشار مثبت می تواند هوای تازه را از سمت دیگر وارد کند.

فشار مثبت و منفی در تهویه ساختمان | شرکت صنعت یاران

معرفی فیلتر کیسه ای ( بگ فیلتر ) صنعت یاران :

فیلترهای کیسه ای معمولی با مدیای پلیستر و دوخت آلتراسونیک در شرکت تولیدی و صنعتی صنعت یاران تولید می شود، این طراحی با ایجاد فرایند جوشکاری فراصوتی اجازه می دهد که محصولی تولید شود که هیچ گونه سوراخی ناشی از گذر هوا در اطراف کیسه ها و یا داخل کیسه ها بابت جداکننده های آن وجود نداشته باشد، فریم های نگهدارنده کیسه ها به منظور ایجاد استحکام و دوام بیشتر از جنس ABS ساخته شده اند تا دچار اکسیداسیون، تخریب و یا تجزیه نگردد.

 

خرید فیلتر کیسه ای  صنعت یاران ( بگ فیلتر ) :

شرکت صنعت یاران به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولیدکننده فیلترهای کیسه ای  در ایران با بیش از 36 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید فیلتر های هوای صنعتی ، در حال فعالیت در این حوزه می باشد .

جهت خرید فیلتر کیسه ای ( خرید بگ فیلتر )  و یا هرگونه سوال تخصصی در خصوص با فیلترهای هوای صنعت یاران ، می توانید از طریق شماره تلفن 47635-021 با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید . همچنین جهت باخبر شدن از آخرین اخبار و جشنواره های فروش شرکت صنعت یاران ، می توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید .