پرش لینک ها

خرید فیلتر هوا | فیلترهوا | فیلتر هوای بیمارستان

توی این مطلب می خواهیم راجب عملکرد وکاربرد فیلترهوا در بیمارستان ها صحبت کنیم و موارد مهمی را درباره ی این فیلتر ها اشاره کنیم.

عملکرد فیلتر هپا

خرید فیلتر هوا | فیلترهوا | فیلتر هوای بیمارستان
شکل عملکرد فیلترهوا

فیلتر هپا (نوعی فیلترهوا) از به هم پیوستن نامنظم و کاملاً تصادفی الیاف‌های فایبرگلاس، پوشال یا حصیر و فشردن آن‌ها ساخته می گردد. قطر الیاف‌های آن بین ۰/۵ تا دو میکرون می‌باشد. سه علت اصلی مؤثر در جذب ذرات به وسیله فیلتر هپا به عبارت زیر می‌باشد:

  1. قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر
  2. ضخامت کلی فیلتر
  3. سرعت عبور هوا از سطح فیلتر

فضای گشوده بین الیاف تشکیل دهنده فیلتر هپا تا ۰/۳ میکرون می باشد. برخلاف تصور اشتباه بعضی از مردم عملکرد جذب ذرات به وسیله فیلتر هپا (نوعی فیلترهوا) مثل الک کردن نیست. در فیلترهای هپا ذره های سوار بر شعاعی از جریان هوا با عبور کردن از فیلتر در میان لایه‌های آن گیر می‌کنند و شعاع جریان هوا با انعطاف خود از بین شبکه فیلتر عبور می‌کند.

بر خلاف فیلترهای Membrane (پرده ای) که مثل یک الک در برابر جریان هوا مانع عبور ذرات آلاینده تا قطر معینی می باشد.
فیلترهپا دارای قدرت جذب ذرات با سایزهای بسیار ریز و بزرک را در لایه‌های مختلف خود دارامی باشد و خیلی دیرتر مسدود شده و مانع عبورجریان هوای سالم نمی‌گردد.

هدف استفاده از فیلتر هپا (نوعی فیلترهوا) جذب ذرات بسیار ریز آلاینده است و طراحی آن به گونه ای است که با سه روش هم‌زمان به این هدف دست می‌یابد. در زیر به شرح این سه روش می‌پردازیم:

۱. جلوگیری از عبور ذرات

خرید فیلتر هوا | فیلترهوا | فیلتر هوای بیمارستان
یکی از کاربرد های فیلتر ها در بیمارستان ها می باشد.

ذراتی که بر روی شعاع مستقیم جریان هوا حرکت می‌کنند با برخورد کردن به کناره الیاف‌ها به آن می چسبد و گیر می کند بعد شعاع هوا با تغییر مسیر از مانع عبور و از فیلتر خارج می‌شود. (ذرات تا ۱۰۰ نانومتر)

۲. گیر کردن ذرات به خاطر تراکم بافت الیافی

ذره های معلق با خوردن به بافت متراکم فیلتر در آن جاگیر می گردند و جریان هوا با حرکت منحنی از راه‌های گشوده بین فیلتر عبور می‌کنند.
تأثیر این روش با پخش شدن الیاف کاهش و با سرعت جریان هوا بیشتر می شود.

۳. انتشار

در این روش نتیجه کار فیلتر به شکل چشمگیری بیشتر می‌یابد. به خاطر تصادم مولکول‌های گازی با ذرات معلق خیلی کوچک (کمتر از ۰/۱ میکرون) سمت حرکت ذرات معلق در داخل فیلتر تغییر کرده و سرعت اش هم کم می گردد و همین تأخیر علت بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذره معلق در داخل فیلتر می‌شود.
(قابل مقایسه باپدیده فیزیکی “حرکت بروانین”) این راه در جذب ذرات با قطر کمتر از ۰/۱ میکرون روش مناسب تر می‌باشد.
همان‌طور که دو راه تراکم و مسدود کردن در گرفتن ذرات بالاتر از ۰/۴ میکرون دارای تاثیر می‌باشند.
ذرات میان این دو اندازه بیشترین نفوذ را در فیلتر می‌کنند (۰/۳ میکرون) که همراه با هر سه عامل به کمک هم در فیلتر گیر می‌افتند.

خرید فیلتر هوا | فیلترهوا | فیلتر هوای بیمارستان
در بیمارستان های ایران روند استفاده از فیلترهوا در تمامی بیمارستان ها درحال پیشرفت می باشد.

در ادامه مطلب می خواهیم به مطالعه یکی از اخباری که در زمینه فیلتر هپا منتشر شده است اشاره کنیم که در باره این می باشد که این فیلتر در بیمارستان ها بسیار مورد نیاز بوده ولی هنوز به شکل قانونی این مورد بررسی نشده است.

همانطور که میدانید گلایه بسیاری از ورود شرکت‌های خارجی برای واردات فیلترهای بیمارستانی و عدم حمایت صحیح از تولیدکنندگان داخلی وجود دارد، علی رغم اینکه شرکت‌های تجهیزات پزشکی داخلی در کشور اشتغال‌زایی می کنند و محصول های مورد نیاز را تأمین می‌کنند شاهد حضور محصولات شرکت‌های خارجی با کیفیت کم و بدون استاندارد در بازار داخل می باشیم.

این گلایه با گفتن اینکه صنعت یاران وسایر شرکت ها در این زمینه شاهد کمبود نظارت در بیمارستان‌ها می باشند بیان می شود.
به عبارتی نبود نظارت در مراکز درمانی بازی با جان و سلامت بیمار می باشد فیلترهای هوا یک کالای الزامی برای صنعت بیمارستانی به شمار می‌آید در حالیکه جزو اولیت‌های تعریف نشده می باشد.

و همچنین اخیرا در دنیا و در صنعت داروسازی و بیمارستانی فیلترهای هوا یکی از وسیله‌های با اهمیت می باشد که برای سیستم تهویه اتاق‌های عمل و جراحی و زمان جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عفونت پس از جراحی را کم می کند و جزو نیازهای ابتدایی اتاق عمل تعریف شده است.

این گلایه به اینکه استفاده از فیلترهای هوا در کشور مورد توجه مدیران بیمارستان های سراسر ایران به طور کامل نیست، برای بیان علت کامل آن بایستی اشاره داشت به اینکه بار مالی زیاد این محصول از سویی و نبود شناخت کافی از آن موجب شده است مسئولان این دستگاه را جزو ملزومات اصلی در فضای هواسازها قرار ندهند.

این مورد را هم بایستی ذکر نمود که عفونت‌های بعد از جراحی حتی در بیمارستان‌های خوب کشور نشان دهنده آن است که شرایط کنترلی در اتاق عمل خیلی پایین است که موجی شده لطمه نهایی به بیمار وارد شود.
به ضعف فرهنگ سازی اشاره باید کرد که مردم باید بدانند فیلترهای هوا جزو نیازهای اولیه در بیمارستان و برای ارتقاء سلامتی آنها لازم می باشد و زمانی که به بیمارستانی مراجعه می‌کنند این موضوع را مانند نظافت و پرسنل بیمارستان باید حتما کنترل کنند.

خرید فیلتر هوا | فیلترهوا | فیلتر هوای بیمارستان
فیلترهای هوا دارای انواع مختلفی است که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.

امیدوارم با مطالعه ی این مطلب به خوبی با نحوه عملکرد فیلترهوا به ویژه فیلر هپا آشنا شده باشید.

 

برای خرید فیلترهای تولید شده توسط با از لینک زیر به آسانی  می توانید این کار را انجام دهید:

فیلتر هپا

فیلتر لانه زنبوری

فیلتر ویسل

 

راهنمای خرید فیلتر هپا صنعتی

ما در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

اینستاگرام/آپارات

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه