پرش لینک ها

مکانیزم های جذب ذرات معلق در هوا | تولیدکننده فیلتر هپا در ایران

شرکت صنعت یاران به عنوان اولین و بزرگترین شرکت در زمینه تولید فیلتر هپا در ایران و به عنوان یک مرجع در زمینه قیمت فیلتر هپا در ایران می باشد . در ادامه این مطلب قصد بررسی مکانیزم های جذب ذرات معلق در هوا را داریم . با ما همراه باشید.

مکانیزم های جذب ذرات معلق در هوا : 

تصور عمومی از نحوه عملکرد یک فیلتر هوا، فرایندی شبیه به غربال یا الک می‌باشد که ذرات با یک اندازه مشخص را در خود جذب می‌کند و ذرات ریزتر از آن عبور می‌کنند اما وقتی صحبت از انتخاب فیلتر مناسب برای یک فرایند خاص می‌باشد لازم است این تصور اصلاح و به عبارت دیگر تکمیل شود. در یک فیلتر هوا، معمولاً ذرات معلق طی چندین مکانیسم به الیاف فیلتر جذب می‌شوند.

مکانیزم های ربایش ذرات به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم میشود که مدیای فیلترهای تولیدی شرکت صنعت یاران ،  از نوع لیفی یا الیاف نبافته یا non-wowen است که بر اساس مکانیزم های مکانیکی ربایش ذرات عمل میکنند که انواع مکانیزم های مکانیکی به شرح زیر میباشد:

1- برخورد (impaction)
2- مسدود سازی (interception)
3- نفوذ (diffusion)
4- اثرخاصیت غربالی (straining)
5- جذب الکترواستاتیک (electrostatic attraction)

اغلب فیلترهای هوا تنها از دو یا سه ویژگی در جذب ذرات برخوردار هستند اما فیلترهای با راندمان بالا (فیلترهای هپا صنعت یاران و فیلتر اولپا صنعت یاران ) همزمان شامل همه این ویژگی ها هستند. در حقیقت اگر بخواهیم بازدهی یا راندمان یک فیلتر در ربایش ذرات را بسنجیم باید میزان راندمان فیلتر در هر یک از مکانیزم های فوق را بررسی کنیم و مجموع آنها را در نظر بگیریم . به عبارتی ، بازدهی کل یک فیلتر برابر است با مجموع بازدهی هایی که از مجموعه مکانیزم های مکانیکی ربایش ذرات توسط فیلتر بدست می آید.

مروری بر مکانیزم های مطرح شده:

1- برخورد (impaction)

مکانیزم جذب بر اثر برخورد در مورد ذرات معلق درشت اتفاق می افتد. ممان اینرسی ذرات درشت بالاتر از حدی است که آنها بتوانند همراه با جریان هوا حرکت کرده و از الیاف فیلتر عبور کنند و بنابراین این ذرات از مسیر جریان هوا جدا شده و هرجا به الیاف برخورد کنند متوقف می‌شوند. هرچه قطر الیاف کوچکتر باشد، سرعت جریان هوا بیشتر باشد و یا اندازه ذرات معلق بزرگتر باشد، اینرسی بیشتر شده و فرایند جذب بهتر صورت می‌گیرد.

2- مسدود سازی (interception)

این فرایند زمانی اتفاق می افتد که ذرات ریز هستند و فاصله دو لیف کنار هم از الیاف فیلتر کمی بیشتر از قطر ذره می باشد و لذا ذره توانسته خط جریان را دنبال کند اما در حین عبور از کنار الیاف، به الیاف تصادفاً برخورد میکند و به دام می افتد. هرچقدر اندازه ذره معلق بزرگتر باشد و اندازه ذرات الیاف و فضای میان آنها کوچکتر باشد، ذره راحت تر به دام خواهد افتاد و این فرآیند موثرتر خواهد بود. سرعت جریان هوا تا زمانیکه شکل ذره را تغییر ندهد تاثیری در فرایند مسدود سازی ندارد.

3- نفوذ (diffusion)

اندازه ذره هر چه ریز تر باشد بی نظمی در حرکت ذره بیشتر است و بنابراین ذرات بسیار ریز (کوچکتر از ۱ میکرون) در جریان هوا با مولکول های هوا برخورد کرده و حرکتهای تصادفی – شبیه به حرکت براونی – را بوجود می آورند که این بی نظمی به کانیزم ربایش ذرات کمک میکند زیرا شانس برخورد ذرات به هم بیشتر میشود و موجب میگردد مدام مسیرشان عوض شود و به الیاف برخورد کرده و به دام بیفتند. هرچه ذره معلق کوچکتر باشد و چگالی هوا کمتر باشد این ذرات حرکات زیگ زاگ طولانی تری را انجام می دهند.در اثر این حرکات تصادفی، احتمال برخورد ذره معلق با الیاف فیلتر و چسبیدن به آن بالاترمی رود. ظرفیت فیلترها در جذب ذرات معلق در این مکانیزم با کاهش سرعت هوا و اندازه ذرات و اندازه ذرات الیاف افزایش می یابد.

4- اثرخاصیت غربالی (straining)

این مکانیزم در اندازه ذرات بزرگ موثر است. اگر اندازه ذره از فاصله دو لیف از الیاف فیلتر که کنار هم قرار میگیرند، بزرگتر باشد، در فواصل میان الیاف گیر میکند و توسط فیلتر جذب میشود.

6- جذب الکترواستاتیک (electrostatic attraction):

در برخی از فیلترها، برای افزایش میزان عبور جریان هوا و همچنین برای ارزانتر شدن فیلتر از الیاف درشت (که فاصله میان ذرات الیاف در آنها زیاد است) استفاده می‌شود. حتی اگر ما لیف یا ذره را باردار نکنیم و شارژ بهش ندهیم بطور طبیعی نیز خود ذرات و لیف ها میتواند بر اثر الکتریستیه ساکن باردار شوند و حذف ذرات بدلیل جذب بین بارهای مخالف بین لیف ها و ذرات صورت بگیرد و ذرات به لیف ها بچسبند. زمانیکه الیاف فیلتر با بار الکتریسته ساکن شارژ می شوند می توانند ذرات معلق را به خود جذب کنند. در این مکانیزم ذرات کوچکتر باردار جذب الیاف فیلتر شده و به تدریج هسته ای را تشکیل می دهند که پیوسته ذرات بیشتری را به خود جذب می کند و نهایتا توده های نسبتا بزرگی از ذرات معلق داخل فیلتر تشکیل می شوند. این توده ها فضاهای خالی میان الیاف فیلتر را پر کرده و در نتیجه توانایی فیلتر را برای جذب بیشتر ذرات معلق افزایش می دهند. مکانیزم جذب ذرات بر اثر شارژ الکترواستاتیک تنها برای فیلترهای با مدیای سینتتیک امکان پذیر است.
فیلترهای با مدیای فایبرگلاس تنها از چهار مکانیزم (مسدود سازی، نفوذ، جذب غربالی و برخورد) در جذب ذرات معلق استفاده می کنند. راندمان این فیلترها با افزایش تعداد ذرات الیاف افزایش می یابد. هرچه اندازه ذرات الیاف کوچکتر باشد تعداد این ذرات در واحد سطح فیلتر افزایش می یابد، بنابراین مسیری که ذره معلق باید از میان ذرات الیاف طی کند تا از فیلتر خارج شود پیچیده تر می شود. در نتیجه شانس اینکه ذره معلق توسط یکی از مکانیزم های گفته شده جذب فیلتر شود بیشتر می شود.
در فیلترهای با مدیای سینتتیک به دلیل داشتن الیاف بزرگتر و فضاهای خالی بیشتر میان ذرات الیاف، احتمال اینکه ذره معلقی با الیاف برخورد کند و جذب آن شود کم می باشد. بنابراین شارژ الکترواستاتیک و مکانیزم جذب الکترواستاتیک کمک می کنند تا راندمان این فیلترها در جذب ذرات افزایش یابد.

جهت مطالعه سایر مطالب مثل فیلتر هپا چیست ، clean room چیست و … می توانید از این صفحه به مطالعه بپردازید .

همچنین جهت ارتباط با شرکت و خرید فیلتر اولپا و یا خرید فیلتر HEPA  ، می توانید از طریق شماره تلفن 47635-021 تماس حاصل فرمائید .

برای اطلاع از آخرین اخبار شرکت صنعت یاران به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولیدکننده فیلتر HEPA و اولپا ، می توانید به صفحه اینستاگرام ما ، مراجعه فرمائید .

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

کارشناسان ما آنلاین هستند . لطفاً کارشناس مورد نظر را انتخاب کنید ، سپس پیام خود را بنویسید.
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان
پشتیبانی فروش
Available