پرش لینک ها

هوای پاک حق همه است!

تاریخچه هوای پاک

داشتن هوای پاک  نیاز به مشارکت مردمی دارد. امروزه در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفاظت از محیط زیست و تامین زندگی سالم، روزهای نمادین خاصی در رابطه با حفظ محیط زیست تعیین شده است که از جمله آنها می توان به روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک و روز هوای پاک اشاره کرد. روز هوای پاک در دنیا با عناوین مختلفی همانند روز بدون خودرو، روز بدون دود نام گذاری شده است.

گفتنی است که از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام شده است و همچنین قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از نام گذاری این روز ایجاد رقابت برای داشتن هوایی پاک در بین کشورهای مختلف است.

منظور از هوای پاک چیست؟

منظور از هوای پاک این است که هوا به دور از هر گونه دود و گرد و غباری باشد تا به سلامت گیاهان بخصوص انسان و حیوان  لطمه ای وارد نشود.
هر نوع تغییر فیزیکی، بیولوژیکی یا شیمیایی که ممکن است در هوا اتفاق بیافتد به عنوان آلودگی هوا شناخته می شود. زمانی این اتفاق رخ می دهد که گازهای مضر، گرد و غبار، دود و… وارد هوا می شوند. در شهرها معمولاً ماشین‌ ها و اتوبوس ‌ها، هواپیما ها و حتی دامداری ها باعث آلودگى هوا می شوند.

۵ راهکار مهم برای داشتن هوای پاک

۱- به یک سازمان مردم نهاد همانند مجمع فعالان زیست محیطی که در زمینه محیط زیست فعالیت می کند بپیوندید و از برنامه ها و آموزش های آن ها برای کمک به داشتن هوای پاک بهره مند شوید.

۲- امروزه در همه کشورها، استفاده نکردن از خودرو تقریباً امری اجتناب ناپذیر است. پس برای مقابله با آلودگی هوا در خصوص خودروها می توان طرح های زوج و فرد را اجرا کرد. مهم نیست که کجا زندگی می کنید، می توانید با پیدا کردن راه های خلاقانه برای کمترین وابستگی به اتومبیل، اقدام کنید.

۳- یکی از بهترین راه های مقابله با آلودگی هوا استفاده از دوچرخه است. اگر آب و هوا خوب باشد می توانید برای کارهای روزمره خود از دوچرخه استفاده کنید تا علاوه بر کمک به کاهش آلودگی هوا، ورزش هم کرده باشید.

۴- حدالامکان از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و قطار استفاده کنید تا هم به کاهش آلودگی هوا و هم از انتشار بیش از حد کربن جلوگیری کرده باشید.

۵- اگر دغدغه مالی ندارید، اتومبیل های الکتریکی (hybrid) بهترین انتخاب می تواند برای شما باشد. این اتومبیل ها تنها با برق کار می کنند و دارای سوختی تجدیدپذیر هستند.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

کارشناسان ما آنلاین هستند . لطفاً کارشناس مورد نظر را انتخاب کنید ، سپس پیام خود را بنویسید.
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان
پشتیبانی فروش
Available