پرش لینک ها

فیلتر هپا (HEPA) چیست؟ فیلتر هپا H13 اصلی + عکس و ویدیو

فیلتر هپا (HEPA) چیست؟ فیلتر هپا H13 اصلی + عکس و ویدیو

محصولات متنوع شرکت صنعت یاران


فیلتر هپا معمولی و استاندارد SAF-HEPA

مدیای فیلتر هپا از جنس میکروفایبرگلاس و یا مخلوطی از فایبرگلاس و الیاف سنتتیک با کیفیت بالا می باشد، در فیلترهای هپای معمولی که به فیلترهای راندمان بالا نیز معروف می باشند، لایه های “تا”خورده (مدیای بستر فیلتر) به صورت یکنواخت و دقیق توسط جداکننده های آلومینیومی چین خورده، از هم جدا می شوند تا جریان هوای عبوری از فیلتر به کل سطح فیلتر برسد و هنگام خروج از فیلتر جریان هوای یکنواخت ایجاد نماید.

فیلتر هپا | هواساز هپا | صنعت یاران

مدیای “تا”خورده با جداکننده های داخل آن را “مدیاپک” می نامند، مدیاپک همچون دیگر فیلترهای جعبه ای در داخل فریم قرار می گیرد و با چسب های مختلف مثل پلی اورتان، هات ملت، رزین، سیلیکون و یا چسب های مشابه ان آب بندی می شود.
فریم فیلترهای هپا از MDF، گالوانیزه، آلومینیوم، استنلس استیل معمولی و یا آنادایزشده ساخته می شود، فیلترهای هپا به فیلترهای ضد باکتری نیز معروف هستند زیرا ذرات بالای 3/0 میکرون را از 85% الی 9/99% جذب می نماید و کاربرد وسیعی در سیستم های تهویه مطبوع به ویژه هوای اتاق عمل بیمارستان ها، داروسازی ها، هودهای آزمایشگاه ها، سالن های تولیدی و مونتاژ اجزای میکروالکترونیک و به طور کلی اتاق های تمیز (Clean Rooms) دارد.

ما را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

فیلتر هپا چیست ؟

بدون شک قلب یک دستگاه تصفیه هوا، فیلتر هپا آن است. مدیای فیلتر هپا از جنس میکروفایبرگلاس و یا مخلوطی از فایبرگلاس و الیاف سنتتیک با کیفیت بالا می باشد. در فیلترهای هپای معمولی که به فیلترهای راندمان بالا نیز معروف می باشند، لایه های “تا”خورده (مدیای بستر فیلتر) به صورت یکنواخت و دقیق توسط جداکننده های آلومینیومی چین خورده، از هم جدا می شوند تا جریان هوای عبوری از فیلتر به کل سطح فیلتر برسد و هنگام خروج از فیلتر جریان هوای یکنواخت ایجاد نماید.

فیلتر هپا

ویژگی های فیلتر هپا چیست؟

 1. فیلتراسیون نهائی و کارائی بالا در سیستم های تهویه مطبوع
 2. راندمان های H13 و H14 مطابق با استاندارد EN1822:2009
 3. همراه با گواهی تست معتبر توسط دستگاه های تست منحصر به فرد شرکت صنعت یاران (ضمیمه ی هر فیلتر)
 4. در ابعاد مختلف و ضخامت های 15 و 30 سانتیمتر
 5. ابعاد غیراستاندارد نیز پذیرفته می شود
 6. سفارش بنا به درخواست مشتری

کلمه هپا از کجا آمده است؟

کلمه هپا  HEPA در انگلیسی مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air  به معنای فیلتر تصفیه ذرات هوا با کارایی بالا است. فیلتر هپا از در هم تنیده شدن و فشرده شدن الیاف های فایبرگلاس، پوشال، حصیر، پنبه و موادی از این دست ساخته می شود.

این فیلتر برای اولین بار در جنگ جهانی دوم، در پروژه منهتن مورد استفاده قرار گرفت. چرا که این فیلتر به دلیل جذب بالایی که دارد ذرات رادیو اکتیو را به خوبی جذب میکردد ، به همین دلیل دانشمندان این فیلتر را انتخاب کردند.فیلتر هپا در دهه ۱۹۵۰ تجاری‌سازی شد

ساختار فیلتر هپا

مدیای “تا”خورده با جداکننده های داخل آن را “مدیاپک” می نامند، مدیاپک همچون دیگر فیلترهای جعبه ای در داخل فریم قرار می گیرد و با چسب های مختلف مثل پلی اورتان، هات ملت، رزین، سیلیکون و یا چسب های مشابه ان آب بندی می شود.

فریم فیلترهای هپا از MDF، گالوانیزه، آلومینیوم، استنلس استیل معمولی و یا آنادایزشده ساخته می شود، فیلترهای هپا به فیلترهای ضد باکتری نیز معروف هستند زیرا ذرات بالای 3/0 میکرون را از 85% الی 9/99% جذب می نماید و کاربرد وسیعی در سیستم های تهویه مطبوع به ویژه هوای اتاق عمل بیمارستان ها، داروسازی ها، هودهای آزمایشگاه ها، سالن های تولیدی و مونتاژ اجزای میکروالکترونیک و به طور کلی اتاق های تمیز (Clean Rooms) دارد.

فیلتر هپا

فیلترهپا (HEPA) در صنایع

فیلتر هپا (HEPA) در صنایعی از قبیل ساخت دیسک درایوها، ابزار پزشکی، اجسام نیمه‌هادی، محصولات هسته‌ای،محصولات غذایی ، دارویی ، بیمارستان‌ها و دستگاه های تهویه هوای خانگی می باشد.فیلتر های هپا با استفاده از دستگاه های تست مخصوص و دارای استاندارد مورد ارزیابی قرار میگیرند .

چرا باید از فیلترهپا استفاده کنیم؟

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (EPA)، ذرات معلق می‌توانند عواقب بسیار شدیدی برای سلامتی انسان داشته باشند.

طبق تخمین سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدودا هفت میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض ذرات معلق جان خود را از دست می‌دهند. دلیل این اتفاق، همانطور که گفته شده، ورود آسان این ذرات آلاینده به جریان خون انسان و نفوذ به دستگاه‌های تنفسی است. علاوه بر آن ذرات معلق تاثیر جبران ناپذیری بر روی تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم دارد. بنابراین تصفیه این ذرات، در واقع نوعی پیشگیری برای سلامتی انسان است.

فیلترهپا دارای سطح فیلتراسیون زیادی بوده و مدیا میکروفایبرگلاس مصرفی در آن توسط فویل آلومینیوم و چسب هات ملت از یکدیگر جدا می شوند. تا امکان عبور هوا از فیلتر را به راحتی هر چه تمام تر ایجاد نمایند .قاب فیلترهای هپا تولید شده توسط شرکت صنعت یاران ، از جنس استیل ، گالوانیزه و یا آلومینیوم بوده است. و در یک طرف دارای لاستیک سیلینگ به جهت جلوگیری از ورود هوا از اطراف فیلتر می باشد .سیلینگ قسمتهای فوقانی و تحتانی و همچنین سطوح جانبی آن به گونه ایست که اصطلاحاً فیلتر هوابندی شده است. و عبور هوا فقط از داخل سطح مدیا امکان پذیر می باشد .

 

فیلتر هپا

اهمیت حیاتی فیلتر هپا

در میان انواع آلاینده­‌های موجود در هوا، خطرناک ترین آن‌ها ذرات بسیار ریز pm 2.5 است که امکان نفوذ به کوچکترین مجاری هوای ریه ها را دارند.

استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت که از فیلتر ­هپا مناسب و طراحی استاندارد بهره برده باشد، تا مقادیر بسیار زیادی امکان حذف این ذرات از محیط را خواهد داشت. همچنین یک دستگاه تصفیه هوا مناسب با بهره­ گیری از یک فیلتر کربن اکیتو مناسب، در کاهش آلاینده­ های VOC موثر خواهد بود.

در نتیجه استفاده از فیلتر هپا  که از کیفیت لازم برخوردار باشد در کاهش آلودگی­ هوا نقش بسیار مهمی ایفا می­ کند.

چرا فیلتر هپای صنعت یاران؟

شرکت تولیدی و صنعتی صنعت یاران همواره در تلاش است تا با استفاده از  مواد اولیه و مدیای با کیفیت و به کارگیری حداکثر توان با استفاده از تجربه بالای خود در تولید انواع فیلتر هپا محصولی با کیفیت برای مشتریان عزیز خود تولید نماید

فیلترهپا یکی از کارآمدترین فیلترها در جذب ذرات معلق است. تقریبا در تمامی دستگاه‌های تصفیه هوا باکیفیت، از یک فیلتر هپا مرغوب و ظرفیت بالا استفاده می‌شود. با توجه به اینکه آلودگی هوا یکی از بزرگترین تهدید ها برای سلامتی انسان به شمار می‌رود، توصیه ما استفاده از فیلتر هپا در تمامی صنایع می باشد.

هر چند وقت یک بار باید فیلتر هپا را عوض کنم؟

همه فیلترهای هوا ساختار مشابهی نداشته و به شیوه ای یکسان ساخته نمی¬شوند. در واقع، تفاوت های نسبتا زیادی بین آنها وجود دارد. به عنوان مثال، فیلترهای فایبرگلاس باید هر ماه یا هر چند هفته یکبار، تعویض شوند. از طرف دیگر، فیلترهای پلیسه¬دار فقط دو بار در سال نیاز به تعویض دارند. اضافه شدن عواملی مانند حیوانات خانگی می تواند این برنامه تعویض را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که این روند می تواند گیج¬کننده باشد، ما اینجا هستیم تا همه چیز را برای شما شفاف کنیم. اگر از خود می¬پرسید که هر چند وقت یک بار باید فیلتر HEPA خود را عوض کنم، اطلاعات زیر را بررسی کنید.

تاریخچه فیلتر هپا :

فیلتر هپا یکی از قدرتمندترین فیلترهای هوا در بازار است. HEPA مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air Filter است و قادر است 97/99 درصد از ذرات ریز را به دام بیندازد. در حالی که تولید این فیلترهای هوا از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است، اما استفاده از آن در محیط های داخلی مانند خانه به دهه 1950 بر میگردد.
این نوع فیلتر در ابتدا به عنوان بخشی از پروژه منهتن طراحی شد، اما پس از مدتی دانشمندان دریافتند که علاوه بر مواد رادیواکتیو، فیلترهای HEPA می توانند کپک، گرد و غبار، شوره و بسیاری دیگر از آلاینده های هوای داخل خانه را نیز به دام بیندازند. بدین ترتیب زمانی که فایل‌های پروژه منهتن از طبقه‌بندی خارج شدند، دانشمندان از فناوری فیلتر HEPA برای مواردی مانند سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی استفاده نمودند.

فیلترهای HEPA از چه ساخته شده اند؟

به بیان ساده، فیلترهای HEPA از رشته‌های فایبرگلاس محکم و در هم تنیده ساخته شده‌اند. این رشته‌های فایبر گلاس به هم بافته می‌شوند تا پیچ و خم هایی ایجاد کنند؛ بنابراین حتی کوچک‌ترین ذرات هم نمی‌توانند راه خود را به محیط بیرون پیدا کنند. فیلتر هپا می تواند با استفاده از 4 مکانیسم ذرات را به دام بیندازد:

 •  بازداري مستقيم (Direct Impaction): مولکول های بزرگتر، مانند گرد و غبار و گرده، به صورت مستقیم با الیاف برخورد کرده و گرفتار می شوند.
 •  غربال کردن (Sieving): ذرات کوچکتر توسط هوای تصفیه شده به جلو رانده می شوند، اما سپس به سرعت در شکاف بین الیاف گیر می کنند و به دام می افتند.
 •  مسدود سازی (Interception): اگرچه برخی از ذرات به اندازه کافی کوچک هستند که از بین الیاف فایبرگلاس عبور کنند، اما می توانند در حین عبور از کنار الیاف، در کناره های رشته های فایبرگلاس گیر کنند.
 • نفوذ (Diffusion): ذرات بسیار ریز (معمولا کمتر از 1 میکرومتر) به طور نامنظم تر از ذرات بزرگ حرکت کرده و دارای حرکات تصادفی (براونین) هستند. این حرکات تصادفی منجر به برخورد ذرات به الیاف فیلتر شده و ذرات ریز در بافت ظریف فیلتر HEPA گیر می کنند.

هر چند وقت یک بار باید فیلتر HEPA را تعویض کنم؟

فیلترهای هپا، مانند اکثر فیلترهای هوای دیگر، باید دو بار در سال یا هر شش ماه یکبار تعویض شوند. با وجود این، برخی از فیلترهای HEPA به قدری قوی هستند که می توانید یک سال بدون تغییر از آن¬ها استفاده نمود. با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که همه چیز به نوع فیلتری که خریداری می کنید بستگی دارد. یک فیلتر استاندارد HEPA باید دو بار در سال تعویض شود.

 

 

فیلترهای هپا، مانند اکثر فیلترهای هوای دیگر، باید دو بار در سال یا هر شش ماه یکبار تعویض شوند. با وجود این، برخی از فیلترهای HEPA به قدری قوی هستند که می توانید یک سال بدون تغییر از آن­ها استفاده نمود. با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که همه چیز به نوع فیلتری که خریداری می کنید بستگی دارد. یک فیلتر استاندارد HEPA باید دو بار در سال تعویض شود.

نشانه هایی است که زمان تعویض فیلتر هوا فرا رسیده است

علاوه بر جدول زمانی دو بار در سال، دانستن علائم زمان تعویض فیلتر هوا نیز مهم است. برخی از مناطق، مانند مناطقی که بیشتر تحت تأثیر آلاینده های هوا قرار می گیرند، ممکن است نیاز به تعویض فیلتر HEPA بیش از دو بار در سال داشته باشند.
برخی از علائمی که باید مراقب آن¬ها بود عبارتند از:

 • در اطراف دریچه های هوا گرد و غبار جمع می شود.
 • قبض برق شما بی دلیل بالا رفته است.
 • شدت آلرژی افراد حاضر در محیط افزایش پیدا می کند.
 • فیلتر کثیف یا آسیب دیده به نظر می رسد.

انواع فیلتر هپا شرکت تولیدی و صنعتی صنعت یاران

شرکت صنعت یاران فیلتر هپا را در دو نسخه فویلی و پک در راندمان های مختلف و همچنین در سایزهای مختلف بر اساس نیاز مشتریان تولید مینماید.

شرکت صنعت یاران از سال 1363 تاکنون به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده فیلتر هپا در ایران است که دارای دستگاه های تست استاندارد فیلتر های هپا می باشد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص با فیلتر هپا ، میتوانید به این مطلب مراجعه کنید